Portugalia − kraj o bogatej historii wypraw i odkryć geograficznych − leży na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim. Historia Portugalii wywarła ogromny wpływ na kulturę tego kraju: w architekturze i sztuce widoczne są wpływy mauretańskie i orientalne. Przez ponad trzy tysiące lat przez terytorium dzisiejszej Portugalii przetaczały się rozmaite cywilizacje: swój ślad pozostawiły tam kultury Fenicjan, Greków, Celtów, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów. W XV w. Nieustraszeni portugalscy żeglarze pod wodzą Vasco da Gamy odkrywali nowe terytoria, przyczyniając się do rozkwitu zamorskich posiadłości Portugalii. Założony w roku 1290 Uniwersytet w Coimbrze jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Szczególnie żywa jest w Portugalii tradycja tańca i muzyki, a zwłaszcza melancholijnego fado. Każdy region Portugalii ma swoje tradycyjne potrawy z mięsa i owoców morza, jak również tysiące sposobów przyrządzania dorsza, który jest potrawą narodową.

Wybrzeże Algarve

Znajdują się tam jedne z ładniejszych, jeżeli nie najładniejsze plaże w Europie.
„Ładne” to określenie bardzo subiektywne, ale podobne opinie można znaleźć nie tylko w folderach i katalogach turystycznych. Piaszczyste plaże, często otoczone wysokimi klifami zbudowanymi z erodujących, kolorowych skał robią wrażenie. Na całym wybrzeżu jest ponad 100 plaż dlatego każdy ma szansę znaleźć jakąś swoją odludną albo przynajmniej mniej ludną zatoczkę. Zawsze świeci tam słońce i jest ciepło.

Lizbona

Nazwa miasta wg niektórych badaczy pochodzi jeszcze od Fenicjan, od słów Allis Ubbo (bezpieczna zatoka).

Po upadku cesarstwa, miasto znalazło się pod panowaniem plemion germańskich, dość długo Swebów w V-VI w., następnie od 585 r. Wizygotów, jako Ulishbona. Kolejni władcy tych ziem – Maurowie, najechali Półwysep Iberyjski w 711 r., nadając miastu nazwę al-Lixbuna [wym. liszbuna]. Ich wpływ pozostał widoczny w nazewnictwie, np. nazwa najstarszej dzielnicy – Alfama pochodzi od arabskiego al-hamma.

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, za czasów Maurów to tam znajdowało się miasto. Rozciąga się ona na zboczach wzgórza, od brzegu Tagu, po zamek São Jorge. Stanowi pajęczynę głównie krętych i wąskich ulic. Znajduja sie tam liczne restauracje i bary w których można posłuchać fado.