Andaluzja ma piękny, specyficzny i niepowtarzalny krajobraz, miejscami wyjątkowo malowniczy,  wywierający wrażenie rozległością, bogactwem barw i dostosowaniem architektury hiszpańskiej do warunków geograficznych. Andaluzyjskie wioski i miasteczka skupione wokół zamku lub kościoła robią niezwykłe wrażenie na każdym odwiedzającym tą część Hiszpanii.

Sewilla

Największe miasto południowej Hiszpanii i stolica Andaluzji. Jeżeli wierzyć legendom, Sewilla była założona przez Herculesa. Podczas panowania rzymskiego miasto nazywało się Hispalis, a podczas okupacji arabskiej nazywało się Isbiliya. Sewilla to bardzo ważne miasto  w historii hiszpańskich podbojów Ameryki.

Sewilla to jedno z największych miast w Hiszpanii i największych centr historycznych w całej Europie.

Andaluzja to ojczyzna tańca i kultury flamenco w Hiszpanii. Sewilla to miasto fiesty  będącej nierozerwalną częścią kultury mieszkańców a także sposobem na życie.

Miasto oferuje wspaniałe zabytki, jedne z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii, jednym z najważniejszych zabytków jest katedra w Sewilli z której można się dostać na 90 metrową wieżę Giralda, będącą kiedyś minaretem w dawnym meczecie.

 

Cordoba

Cordoba była kiedyś stolicą państwa arabskiego Al-Andalus, nazwę opisującą zachodnie ziemie mauretańskiej Hiszpanii. W pewnym okresie była uważana za największy ośrodek nauczania i kultury na zachodzie Europy. Nazywano ją Mekką zachodu.

Zwiedzając miasto mamy uczucie, że jest to małe prowincjonalne miasteczko na południu Hiszpanii, gdzie wszystko koncentruje się wokół placu centralnego ze wspaniałą Mezquita, Wielki Meczet w Cordobie. Jest to największy i najwspanialszy meczet wybudowany przez Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Został wzniesiony w roku 785 n.e.

Tutaj znajdziemy jedną z trzech ostatnich zachowanych synagog w Hiszpanii, pozostałe dwie znajdują się w Toledo. Warto zwiedzić piękne ogrody Alcazar, gdzie Krzysztof Kolumb szukał finansowania od Ferdynanda i Izabeli, dla swoich pierwszych ekspedycji do Ameryki i Nowego Świata.

Granada

Granada leży u stóp gór Sierra Nevada.

Ktoś, kto chciałby zwiedzić tylko jedno miejsce w Hiszpanii, powinien wybrać właśnie Grenadę (Granada).  Tutaj znajduje się świetnie zachowana, majestatyczna Alhambra, najbardziej ekscytujący ze wszystkich zabytków historycznych Europy. Budowla to właściwie pałac – forteca, wzniesiony przez władców, ostatniego królestwa Maurów na terenie Hiszpanii.

 

Gibraltar

Odwiedzenie Gibraltaru, podczas spędzania wczasów na Costa del Sol lub Costa de la Luz, może być świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę i odpoczynek od plażowania.
Skała Gibraltaru robi niesamowite wrażenie,  ogromna jak masywna wieża wystająca z otaczającego ją krajobrazu.  To bardzo piękny i majestatyczny twór natury. Gibraltar zaznacza pozycję Cieśniny Gibraltarskiej, wąski odcinek morza oddzielający Europę od Afryki i jednocześnie łączy Ocean Atlantycki z Morzem Śródziemnym. Od tysiącleci przyciągała ludzi, jako dom i miejsce zamieszkania, dawała naturalną przewagę dla broniących się. Skała jest pochodzenia wapiennego i różni się geologicznie od otaczających struktur geologicznych na tym obszarze Hiszpanii.